Духовне
випробування людини
Конспект
відкритого
уроку
із
зарубіжної літератури
в 7 класі
Вчитель: Гринюк Марія Михайлівна
Тема: Редьярд Кіплінг (
1865-1936) « Балада про Схід і Захід».
Протистояння і примирення Сходу й Заходу в « Баладі про Схід і Захід».
Антитези у творі. Ідеї миру і дружби.
Динаміка образів головних героїв.
Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника;
допомогти усвідомити ідейно-художній зміст та особливості його балади;
розвивальна: розвивати образне та
критичне мислення; навички виразного читання ліро-епічних творів, їхнього
аналізу, висловлення власних думок та вражень;
виховна: сприяти формуванню почуття
толерантності, поваги до людської гідності, прагнення змінювати світ на краще.
Теорія
літератури: літературна балада, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового
навчального матеріалу.
Презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка випереджувального
домашнього завдання. Подивіться на слайд. Доведіть за текстом біографії з
підручника, що «англієць, який любив Індію» - це Кіплінг.
Очікувана відповідь:
-
батьки письменника - корінні англійці, жили в Англії;
-
із-за певних обставин переїхали жити в Індію;
-
в Індії народився Редьярд;
-
там і провів своє дитинство;
-
батьки відправили його на навчання в Англію;
-
після закінчення військового коледжу повернувся на роботу
в Індію;
-
в 1889 році – Кіплінг знову жив і працював в Англії;
-
помер в місті Лондоні.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності. Оголошення мети і теми уроку.
Автор книги, мультфільму та кінофільму про хлопчика Мауглі – Р.Кіплінг –
знову з нами. Як ми почули англієць Кіплінг виріс в Індії, захопився її
природою, звичаями, традиціями, багатющим фольклором, а найбільше – народом. Понад
усе він прагнув миру між людьми, порозуміння, незважаючи на таку суттєву
різницю в поглядах, вірі, мові, навіть кольорі шкіри. Це і є темою нашого
уроку.
1.Історія створення ( розповідає учень).
. За основу
«Балади про Схід і Захід» узято реальний випадок, що стався на північно-західному
кордоні британської Індії. Місцевий «абрек» на ім’я Камаль із дванадцятьма
бійцями втік на заколотний кордон і вкрав лошицю Полковника. Полковничий син
вирушає навздогін за Камалем. Він наздогнав Камаля, відбувається поєдинок не на
життя, а на смерть. Однак кожний побачив сміливість іншого, і повага до ворога
здолала ненависть. Усе закінчилося досить мирно. Камаль і Полковничий син
присягнулися на вічну дружбу, стали братами не по крові, а по духу.
Доповнення учня або вчителя. Переповідаючи цю реальну подію, Р. Кіплінг насичує її
філософським змістом. У баладі йдеться не тільки про зіткнення двох чоловіків,
двох ворожих сил, а й про конфлікт двох світів — Сходу і Заходу. Це не лише
сторони світу, а й утілення різних вірувань, позицій, світоглядів і,
урешті-решт, — народів. На початку і в кінці твору повторюється строфа, яку
автор виділяє курсивом:
«Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися вдвох, Допоки Землю і
Небеса на Суд не покличе Бог;
Та Сходу і Заходу вже нема, границь нема поготів, Як
сильні стають лицем у лице, хоч вони у різних світів!»
Дослівно перша фраза балади
перекладається так: «Захід є Захід, а Схід є Схід, з місця вони не зійдуть»,
але весь текст доводить думку про те, що, хоча Захід і Схід ніколи не зрушать з
місця, людина з людиною, незважаючи на різницю в поглядах, національну й
релігійну належність, завжди можуть порозумітися й зблизитися духовно. Це шлях
до духовного єднання людства, від чого залежить доля Землі. Світосприйняття
письменника відзначається особливою толерантністю.
2.Словникова робота. Показ слайду
та пояснення слів «абрек»,
« фортеця».
3.Бесіда за текстом. Діалог з
учнями.
·
Які враження справив на вас цей твір? Про що хотів нам розказати оповідач?
·
Як ви розумієте першу строфу поезії (“Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не
зійтися вдвох, допоки Землю і Небеса на Суд не покличе Бог”)? (Автор зображує два різних світи з їхніми системами
цінностей, поглядів і законів.)
·
Як ви гадаєте, чи є цей вислів
закінченою думкою, абсолютним ствердженням
про несумісність Заходу і Сходу, чи теза
потребує детальніших інтерпретацій
в наступних рядках поезії.? (за двома процитованими рядками йде їхнє
заперечення:
Та Сходу і
Заходу вже нема, границь нема поготів,
Як сильні
стають лицем у лице, хоч вони із різних світів!)
·
Як
називається такий художній засіб? (антитеза) З якою метою автор використовує
антитезу?
(Захід
і Схід – антитеза різних культур , але автор використовує її, щоб показати,
мова в творі буде не стільки про особливості
Заходу і Сходу і їх відмінності ,
як про сильних людей(Камаль – син полковника), які протистоять один одному
; уся балада — послідовне спростування
тези, палкий гімн силі людського духу, що дає змогу різним людям звестися над
кастовими і національними забобонами й простягти один одному руки.)
(Показ
слайду «Що таке антитеза?»)
·
Хто є головними героями твору і в чому суть конфлікту між ними?( Зіткнення двох ворогів -
представників різних цивілізацій - Сходу (Камаль) і Заходу (син полковника)
·
Чи є їх образи протистоянням двох
різних культур? (їх змальовано не як
протистояння цивілізації і дикунства, а як сутичку двох рівних противників)
·
Що об’єднує героїв твору, які є ворогами? (незважаючи на відмінності цих цивілізацій,
їх представників можуть об'єднувати сильні почуття й цінності - Любов, Честь,
Мужність)
·
Яким зображено сина полковника? Зачитайте.
(На коня скочив Полковничий
син, був гарячий кінь вороний —
Серце б’є, наче дзвін, шиї гордої згин як шибениця міцний.
Мчить юнак на коні, ось вже
форт вдалині, і там чекає обід,
Але як злодія хочеш
догнать, тоді баритись не слід.
І знову вершник
в погоню летить швидше пташиних зграй,)
·
А яким ми бачимо Камаля? Чи легко його наздогнати і здолати?( Він
незбагненний, спритний і сильний.“Хто
знає нічного туману шлях, той Камалеві знає путі.)
·
Який епізод твору є найбільш напруженим – кульмінаційним? Яку роль грає цей
епізод? Зачитайте його. ( …Вороний, мов зранений бик, біжить за ланню легкою вслід. Спіткнувсь вороний
і в гірський потік упав на всьому скаку.
·
Як діє Камаль, коли його ворога спіткала невдача і він «в гірський потік упав на
всьому скаку»?(він
не скористався його положенням, щоб убити, а допоміг піднятись на ноги: « Тоді Камаль повернув назад
і звестись поміг юнаку. Він вибив з руки його пістолет — там буть не могло
борні»)
·
Чи міг Камаль вчинити інакше? Чому він діє саме так? Які рядки поезії підкреслють порядність Камаля,
зображують його як людину честі?(« І краще я жертиму стерво гниле,
Ніж тому, хто сміявся смерті в лице, заподіяти зможу зле”.»
·
Зачитайте, як герої характеризують один одного? Ким вони
стали при зустрічі непримиренними ворогами чи справжніми друзями? (Йому відповів Полковничий син: “Я мусив честь берегти.
В дарунок від батька лошицю візьми — бо
справжня людина ти!”
Та лошиця підбігла до юнака і ластитись почала;
“Нас двоє сильних,— сказав Камаль,— та вона
до тебе пішла.)
·
Який епізод свідчить про те, що вони відчули один до одного повагу і готові
довірити один одному найдорожче, що в них є?( В дарунок від батька
лошицю візьми
…Тож хай в дарунок
від крадія тобі принесе вона
Вуздечку коштовну, моє
сідло, і срібні два стремена!”
Тоді юнак пістолет подав йому
рукояттю до рук:
“У ворога ти відібрав один, а другий
дарує друг!”
Камаль промовив: “Дарунок твій лише за дарунок прийму.
Твій батько сина до мене послав — я
сина віддам йому!”
·
Який наказ дає Камаль синові? Про що свідчать його слова? “Ось твій господар,— сказав
Камаль,— він водить дозірців загін,
Щитом йому стань, роби без
вагань все те, що накаже він.
Допоки я або смерть твоя не обірвуть цих пут назавжди,
Всюди за ним крізь вогонь і
дим оборонцем вірним іди.
Хліб Королеви*** їстимеш ти, тож її борони закон,
І, як треба, зруйнуй свого
батька дім, щоб у спокої жив кордон.
Кавалеристом відважним
стань, тримайся твердо в сідлі,
І Резальдаром зроблять тебе, а я, може, помру в
петлі!”
·
Чи стане син Камаля дійсно вірно служити сину Полковника? Зачитайте рядки поезії, в яких є відповідь
на це питання?
(Очима зустрілися юнаки, і лжі не було в очах.
І братню клятву вони дали на солі і кислих хлібах:
І братню клятву вони дали, розрізавши дерну настил,
На рукоятці та лезі ножа, і на імені Господа Сил.)
·
Як син полковника пояснив своїм воїнам, чому привіз із собою ворога? («Бо той, хто вчора ворогом був, сьогодні товариш нам!”)
·
Якими строфами закінчується твір? Як називається такий композиційний
прийом? З якою метою Кіплінг його застосовує?(перша і остання строфа однакові. Цей прийом має назву «обрамлення». Використано з
метою підкреслення ідеї
миру і дружби між людьми різних цивілізацій.)
·
Динамічними чи статичними є образи головних персонажів?(образи динамічні,вони
розвиваються, змінюється їх відношення один до одного, вони зуміли зрозуміти
справжні духовні цінності, які здатні об’єднувати людей різних рас і
національностей.)
·
Доведіть, що даний твір за жанром є баладою.(ліро-епічний жанр,легендарно-історичний характер твору,
напружений сюжет,несподівана кінцівка.
·
Як ви думаєте, яку основну думку проніс через усю баладу автор Кіплінг?
4.Основна
думка - немає Заходу без Сходу, а Сходу —
без Заходу, всі частини поєднуються в одному цілому, світ різнобарвний і
багатоликий, тому завдання справжньої людини — увібрати, зрозуміти, поважати й
полюбити це розмаїття; завжди є шанс подолати протистояння різних сил та ідей,
якщо люди будуть поважати один одного, дотримуватися законів честі й
розв’язувати всі конфлікти мирно. Тому
завдання справжньої людини — ввібрати, зрозуміти, поважати й полюбити це
розмаїття. Це є шлях до оновлення буття всього людства.
5. Ідея балади.
Ідея балади
висловлена не у рефрені, а в словах "той,
хто вчора ворогом був, сьогодні товариш нам!" І справа не в тому, що
"сильні" гуртуються, а в їхній здатності приносити своєю силою мир
туди, де була ворожнеча. Сильні на те й сильні, аби оберігати слабких. Саме це
їх і поєднує, і робить "людьми честі". Слово "благородство"
співзвучне зі словом "благо", тобто "добро"
6.Сюжет балади. Робота зі слайдом «Сюжет».
7. Пейзаж, на тлі якого відбуваються події, досить
убогий: «Там праворуч — скала, і ліворуч — скала, а між ними — ні деревця».
Нічого зайвого, бо вся увага зосереджується на поєдинку героїв. Гірський потік
символізує бурхливі людські пристрасті. Скелі, що оточують героїв, можна
вважати уособленням свободи, до якої прагне кожний із них, і ризикованого
життя, і миттєвої смерті, від якої ніхто не застрахований. Нелегко втриматися
на скелях, та все ж можливо, якщо допоможе рука іншої людини. Тут, немовби на
краю землі, все отримує справжню цінність: і життя, і честь, і свобода.
Запеклий ворог стає другом, а предмет розбрату перетворюється на символ
єднання. Екстремальність ситуації виявляє справжню цінність людських якостей.
7.Художні засоби, використані в баладі ( епітети, метафори, порівняння).
Письмове завдання: записати в зошит по три приклади використання в тексті
художнього засобу:
А) перший ряд – три
епітети;
Б) другий ряд – три
метафори;
В) третій ряд – три
порівняння.
8. Події в баладі розвиваються дуже
швидко.
Напружений динамізм зумовлює погоня Полковничого сина за
Камалем. Ми начебто чуємо стукіт копит, що лунає серед скель. Рух вершників
символізує стрімкий і небезпечний рух людства, яке теж знаходиться на межі
життя й смерті.
За допомогою слів якої частини мови автор зображує швидкий розвиток подій?
Наведіть приклади вжитих
дієслів.
9. Символічні образи у творі.Символічні образи: кінь, сіль, хліб, ніж, небо, земля. У міфології кінь
завжди був символом нестримних пристрастей та інстинктів, символом сонця і
водночас потойбічного світу (інакше — Сходу і Заходу), символом смерті й
воскресіння, швидкості, волі, вірності, відданості. Хліб — символ добробуту,
гостинності, життя, святості, щастя, здоров'я та багатства, астральної тріади —
місяця, сонця, Господа (тобто — возз’єднання Сходу і Заходу через моральні заповіді).
Сіль
— символ гостинності, щирості, дружби, пізнання. Ніж — символ помсти,
смерті, сили, духовної снаги, зла, віри, захисту рідної землі. У баладі ніж із
засобу боротьби перетворюється на символ єднання (присяга на ножі). Земля
— символ вітчизни, духовності, життя, багатства й водночас позитивного і
негативного начал, світла й темряви. Небо — символ духовного,
божественного начала, протиставленого грішному земному.
10. Робота над образами головних героїв.У «Баладі
про Схід і Захід» образи головних героїв протиставлені один одному. Камаль утілює східну
емоційність, гарячкуватість, стихійну вдачу. Полковничий син більш
урівноважений, стриманий. Перш ніж вирушити в небезпечну дорогу, він ретельно
розпитує товаришів про те, куди міг поїхати Камаль. Однак поступово
виявляється, що між героями більше спільного, ніж відмінного. Обидва
вони сміливі, не відступають перед труднощами, не бояться ризику, а головне —
дотримуються кодексу честі, який завжди був характерний для кращих
кіплінгових героїв. Згідно з цим кодексом, Полковничий син не може не вирушити
в погоню за викрадачем батькової лошиці, а Камаль не може вбити відчайдушно
хоробру людину, знаючи, що має суттєву перевагу: «Надто довго життям завдячуєш ти мені: На двадцять миль тут скелі нема,
нема тут жодного пня, Де б мій стрілець не цілив тебе, не ждала б тебе западня».Відповідно
до того ж самого кодексу честі, Камаль не може прийняти в дарунок лошицю, яку
він украв, навпаки — він має виявити східну щедрість і подарувати щось дорожче
за неї. І Полковничий син, дотримуючись законів честі, з гідністю приймає
дарунки й дарує сам.
Кіплінг не дає портретних характеристик
героїв. Утім, ми наче бачимо перед собою їхні різкі риси обличчя,
палаючі очі, швидкі впевнені рухи. Не портретні замальовки характеризують
героїв, а їхні слова і вчинки.
( Робота над слайдами).
11. Висновок.
У творі порушуються проблеми не тільки тогочасної
політики Британії щодо східних країн, на першому плані — проблема співіснування
різних цивілізацій, народів, людей і держав взагалі. Тут автор виступає у ролі Громадянина Світу, якому
болить доля всієї Людської Нації.
В основу своєї концепції Кіплінг покладає моральний
критерій, тому не випадково на
початку і в кінці твору згадується Бог і Страшний Суд. Біблійні асоціації
підкреслюють авторську думку про моральну відповідальність усіх і кожного за
те, що відбувається на Землі. Зло, насильство, війна призводять лише до
руйнування людства і людської цивілізації. А мир, взаєморозуміння, злагода
можуть запобігти найжорстокішому конфліктові. Автор закликає людей, незважаючи
на різницю їхніх релігій і світоглядів, звернутися до вічних цінностей, адже
Бог як моральний ідеал є одним для всіх.
Отже, Кіплінг лишив нам прекрасні балади і вірші, де звучить ясна віра в силу і мужність людини. Всупереч всім вирокам критики, його твори продовжують читати в різних країнах миру. Видно, є у віршах і оповіданнях Кіплінга якась таємнича магнетична сила, якщо його знають і люблять не тільки в Англії, але й в Індії, у США, у Франції, в Україні, якщо ним захоплювалися такі несхожі один на одного письменники, як Марк Твен і Максим Горький, Бертольд Брехт і Микола Гумільов, Юрій Олеша й Ернест Хемінгуей.
Отже, Кіплінг лишив нам прекрасні балади і вірші, де звучить ясна віра в силу і мужність людини. Всупереч всім вирокам критики, його твори продовжують читати в різних країнах миру. Видно, є у віршах і оповіданнях Кіплінга якась таємнича магнетична сила, якщо його знають і люблять не тільки в Англії, але й в Індії, у США, у Франції, в Україні, якщо ним захоплювалися такі несхожі один на одного письменники, як Марк Твен і Максим Горький, Бертольд Брехт і Микола Гумільов, Юрій Олеша й Ернест Хемінгуей.
Кіплінг
- це письменник із загадками, ключі до яких ще довго будуть підбирати. У
«Баладі про Схід і Захід» він яскраво продемонстрував світу перемогу активного творчого, духу над усім
закляклим, перевагу високих моральних і етичних цінностей над нетривкими
матеріальними здобутками, уміння не втрачати почуття гідності за жодних
обставин.
12. Перевірка, засвоєння знань,
умінь і навичок.
Заповнення паспорту-характеристики твору
«Балада про Схід і Захід» .
НАЗВА ТВОРУ - БАЛАДА ПРО СХІД І ЗАХІД
АВТОР - РЕДЬЯРД КІПЛІНГ
ЖАНР - БАЛАДА
ЧАС НАПИСАННЯ - 1889 РІК
ТЕМА - ПРОТИСТОЯННЯ ТА ПРИПИМЕННЯ СХОДУ ТА ЗАХОДУ
ІДЕЯ - УТВЕРДЖЕННЯ МИРУ І ДРУЖБИ, ЗНАХОДЖЕННЯ СПОСОБІВ КОМПРОМІСУ, МИРНОГО СПІВІСНУВАННЯ
ГОЛОВНІ ГЕРОЇ - ПОЛКОВНИЧИЙ СИН, КАМАЛЬ
ХУДОЖНІ ОБРАЗИ - ГРОМАДЯНИН СВІТУ, АВТОР, СХІД І ЗАХІД
ХУДОЖНІ ЗАСОБИ - ЕПІТЕТИ, МЕТАФОРИ, ПОРІВНЯННЯ,АНТИТЕЗА
КОМПОЗИЦІЙНИЙ ПРИЙОМ -КІЛЬЦЕВИЙ АБО ОБРАМЛЕНИЙ
ОСНОВНА ДУМКА - НЕМАЄ ЗАХОДУ БЕЗ СХОДУ, ВСІ ЧАСТИНИ ПОЄДНУЮТЬСЯ В ОДНОМУ ЦІЛОМУ
ІV.
Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати,аналізувати,висловлювати
свої думки і враження.
V. Висновок.
Актуальність проблеми сьогодення.
Події на сході Україні. Показ
відео-ролика « Схід і Захід
разом. Разом ми сила».
Самоаналіз
відкритого
уроку із зарубіжної літератури,
проведеного
Гринюк Марією Михайлівною в 7-А класі.
Тема: Редьярд Кіплінг (
1865-1936) « Балада про Схід і Захід».
Протистояння і примирення Сходу й Заходу в « Баладі про Схід і Захід».
Антитези у творі. Ідеї миру і дружби.
Динаміка образів головних героїв.
Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника;
допомогти усвідомити ідейно-художній зміст та особливості його балади;
розвивальна: розвивати образне та
критичне мислення; навички виразного читання ліро-епічних творів, їхнього
аналізу, висловлення власних думок та вражень;
виховна: сприяти формуванню почуття
толерантності, поваги до людської гідності, прагнення змінювати світ на краще.
Теорія
літератури: літературна балада, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу.
Цим уроком розпочато новий розділ « Духовне випробування людини». На
дану тему за програмою відведено один
урок. Це і визначило його тип- урок
засвоєння нових знань.
Під час підготовки до уроку
враховувала реальні можливості учнів. При визначенні мети та завдань уроку
старалася відобразити в них найголовніше:
а) життя і творчість Кіплінга припали на час, коли християнські чесноти –
любов і милосердя – підім’яла під себе міждержавна жорстокість, ненаситність та
загарбницька політика;
б) проблему співіснування різних цивілізацій, різних народів, людей і
держав, автор, як Громадянин Світу, якому болить доля всієї Людської Нації,
закликає вирішити проблему толерантно, знайти способи компромісу та мирного
врегулювання;
в) біографія письменника, навчальна та розвивальна мети уроку, об’єднані
поняттями « Любов, чесність, честь, повага» і сприяють формуванню почуття
поваги до людської гідності, прагненню змінювати світ на краще.
Перевірка домашнього завдання дала
можливість розвивати усне зв’язне мовлення учнів, виявити їх уміння, працювати
з додатковими джерелами інформації. Бесіда за змістом балади дала мені
можливість перевірити чи всі учні прочитали твір, як уміють зорієнтуватися в
тексті при завданні, зачитати відповідь на те чи інше запитання, виділити
найголовніше, а саме в яких словах визначено основну ідею твору, кульмінаційний
момент, розв’язку.
В ході уроку, я разом з учнями
намагалася зробити головний акцент на моральних ідеях, правилах поведінки,
Кодексу честі за якими потрібно жити як
головним героям твору, так і всім чесним і порядним людям.
Для розкриття нового матеріалу на
уроці були використані усні, наочні та практичні методи навчання. Підготовлена
презентація була яскравою, образною і активізувала глибше сприймання та
засвоєння навчального матеріалу. На протязі всього уроку учні логічно мислили, зв’язно
висловлювали свої думки та судження, аналізували дії та вчинки героїв, робили
висновки. За допомогою знання тексту та презентації учні проаналізували
динаміку розвитку подій та динаміку образів головних героїв і прийшли до
правильного висновку: « Не портретні замальовки характеризують
героїв, а їхні слова і вчинки» та «Нелегко
втриматися на скелях, та все ж можливо, якщо допоможе рука іншої людини».
Протягом уроку ставився акцент на моральну відповідальність усіх і кожного
за те, що відбувається на землі. Зло, насильство, війна призводять лише до
руйнування людства і людської цивілізації. А мир, взаєморозуміння, злагода
можуть запобігти найжорстокішому конфліктові.
В ході уроку учні познайомилися
з новим літературним поняттям «Антитеза» і на прикладі перших чотирьох рядків
довели, що ствердження перших двох рядків балади заперечують наступні два рядки
– це і є приклад антитези.
В кінці уроку було здійснено
перевірку засвоєння знань, умінь і навичок у вигляді складання
паспорта-характеристики твору.
Запобігти перевантаженню учнів
допомогла різна зміна видів діяльності: повідомлення учнів, робота з
підручником, спостереження за презентацією, творчі завдання. Найбільшого ефекту
досягнуто при показі відеоролика
« Схід і Захід - разом. Разом - ми сила», де показано сучасні
події всередині нашої країни.
Впродовж уроку зберігалася добра психологічна атмосфера, взаємозв’язок між вчителем і учнями, завдяки чому було досягнуто визначеної мети.
Презентація до уроку.
Впродовж уроку зберігалася добра психологічна атмосфера, взаємозв’язок між вчителем і учнями, завдяки чому було досягнуто визначеної мети.
Презентація до уроку.
Випускна робота
Використання методу проектів як засіб підвищення
ефективності уроків російської мови та
зарубіжної літератури
ВСТУП
Завдання
педагога в тому, щоб
довести до дверей, дати ключ
і навчити учня ним користуватися.
Та ніхто,
крім самого учня,
не зможе
ввійти у світ знань.
Н.Маслов
Інтеграція в сучасне суспільство й пошук свого місця в житті вимагають дедалі
більших зусиль від кожної людини. Сьогодні тільки той може повноцінно діяти в мінливому світі, хто
здатний зробити вибір, ухвалити
самостійне рішення. Сучасна школа має
навчити дитину «не просто вижити, а повноцінно жити в сучасному світі» [13;60]. Як зазначено в
Державному стандарті базової й повної середньої освіти, мета освітньої галузі
«Мова й література» - «формування комунікативної й літературної компетенції, що
базується на знаннях, уміннях пізнавального й творчого типу, соціальних
навичках, світоглядних переконаннях тощо» [4; 77].
За концепцією ЮНЕСКО, учень у
школі має «навчитися пізнавати,
навчитися працювати, навчитися жити разом, навчитися вчити»[6; 5]. Компетентнісний підхід визнаний базовою ідеєю
реформування освіти в країнах Європейського союзу й розглядається як стрижнева
конструктивна ідея непевної освіти [5;8].
Отже, відповідно до вимог суспільства зміст освіти доцільно переорієнтуватися на набуття
життєвих компетентостей і на створення
їх запровадження.
Загальні аспекти ключових (життєвих) компетентностей досить ґрунтовно
висвітлювалася в роботах Л. Соханя, І. Єрмакова , О. Овчарук , О.Василишина,
Е. Помиткіна, С. Смольникової, В. Циби, Л. Лєпіхової, І. Сингаївської, О.Тюпті,
С. Кримського та ін. Зокрема І. Єрмакова
розглядав проектну діяльність під кутом зору її компетентнісного потенціалу. Реформування
освіти вимагає впровадження в практику навчання
активних методів, до яких належить
і метод проектів. Професор С.
Кримський писав «Досвід майбутньотворення та конструювання в сучасній цивілізації показав, що здійснення
актів переходу від теорії до практики, від минулого до майбутнього, від потенціального до актуального потребують
діяльності особливого типу. Такою
діяльністю і виявляється проектування та
його головне концептуальне вираження
проект. І проектування зараз
набуває інтегрального статусу і починає
конкурувати з традиційними засобами
пізнання та дії, посуваючи навіть
теорію як головну форму організації наукового знання [8; 5].
Саме тому в практиці навчально-виховної роботи школи вчені-педагоги і
вчительські колективи шукають нових, нетрадиційних моделей навчання.
Проектна діяльність останнім часом все ширше входить у навчальний та
позаурочний процес.
Метод проектів
привернув увагу багатьох творчих учителів. Чим зумовлена така зацікавленість?
Робота над
проектом – це практика особистісно орієнтованого навчання, що враховує у
процесі навчання конкретного учня, його вільний вибір, особисті інтереси. Тому
цей учень розуміє, навіщо йому знання і де їх застосувати. Щоб досягти таких
результатів, педагог має знайти розумний баланс між академічними знаннями і
прагматичними вміннями.
«Проектна
діяльність набуває особистісної значущості, оскільки в процесі володіння нею
проявляється вміння враховувати і долати перешкоди для досягнення цілей
проекту, формується стійка підпорядкованість мотивів, при цьому активна
самодіяльність у навчальному процесі сприяє творчому і соціальному становленню
особистості. Ступінь задоволення, отриманого при досягненні поставленої мети,
впливає на поведінку людини у схожих ситуаціях у майбутньому» (Дж. Джонсон).
РОЗДІЛ 1 МЕТОД ПРОЕКТІВ
У КОНТЕКСТІ СУЧАСНОЇ
ОСВІТИ
1.1.
Історія виникнення методу проектів
Метод проектів
виник у 20-ті роки ХХ ст.. у США. Спершу його називали «методом проблем» і
розвивався він у межах гуманістичного напряму у філософії та освіті, в
педагогічних поглядах та експериментальній роботі Джона Дьюї. У ньому містились
ідеї побудови навчання на активній основі через доцільну діяльність учня у
співвідношенні з його особистим інтересом саме в цих знаннях. Надзвичайно важливо
було показати дитині її особисту зацікавленість у здобутті цих знань, де і яким
чином вони можуть їй знадобитись у житті. Проблема мусить бути з реального життя,
знайома і значуща для дитини. Для її розв’язання дитині необхідно застосувати здобуті
знання або ті, що їх належить здобути.
В.Х. Кілпатрику – одному
з послідовників Дж. Дьюї – вдалося вдосконалити систему роботи над проектами. Під проектом у той час мався на увазі цільовий акт діяльності, в основі якого лежить інтерес дитини. Робота над проектом включає усвідомлення учнем мети, оформлення задуму, розробку організаційного плану, роботу за
планом, підбиття підсумків
у вигляді письмового звіту[15; 3].
Метод проектів привернув
увагу і російських педагогів
початку ХХ ст. У 1905 р. Під керівництвом російського
педагога С. Т. Шацького було організовано невелику групу працівників, які намагалися активно запроваджувати проектні методи у практику викладання.
Реалії сучасного навчально-виховного процессу свідчать про можливість ефективного застосування методу проектів у межах класно - урочної системи.
Аналіз літератури з методу
проектів дозволяє визначити інтегровану структуру роботи з
проектування. Виходячи з тези, що метод проектів є особистісно зорієнтованою педагогічною технологією, доцільно запропонувати модель, яка демонструє логічний, умотивований зв’язок міжетапами
методу проектів та етапами особистісно зорієнтованого
уроку. Метод проектів варто розглядати як
колективну творчу діяльність. Подібні моделі навчання вже існували в практиці шкіл.
У 80-ті роки користувалася популярністю технологія колективної творчої справи
(КТС) (методика ленінградського педагогаІ.Іванова). В основі технології КТС —
підготовка, проведення й
аналіз яскравого, емоційно насиченого, коллективно підготовленого заходу (концерту, зустрічі, «естафети») [11;17].
Уся робота була організована за логікою проектного
навчання.
Останнім часом у методиці виховної роботи вживається термін «групова творча справа» (ГТС). Вважається, що доцільно використовувати слово «групова», а не «колективна», оскільки
на всіх ланках роботи (визначення мети, теми, форми ГТС; планування діяльності, підготовка заходу;
проведення ГТС; аналіз, оцінювання) діє мікроколектив (група). Нам імпонує думка Лисенко, який зазначає, що технологія ГТС використовується не на
загальнодидактичному чи методичному рівнях, а на рівні «окремого виду
діяльності, а саме — творчої діяльності учнів»[11;18]. За своєю сутністю технологія ГТС— це одна з форм
реалізації методу проектів, а самим проектом виступає дискусія, театралізована гра, конференція, фестиваль тощо. Технологія ГТС
відрізняється від інших педагогічних технологій мотиваційною спрямованістю: вона базується на
особистісних мотивах — прагненні учнів до самоствердження та самовизначення.
1.2.
Суть методу проекту та його класифікація
З точки зору системного підходу проект є засобом переходу
об’єкта з вихідного стану в кінцевий за умови певних обмежень та за допомогою
певних механізмів.
Суть проектної технології вбачається у функціонуванні
цілісної системи дидактичних та інших засобів, побудованої відповідно до вимог
навчального проектування[3; 7].
Обов’язковими критеріальними вимогами
педагогічного проектування є:
1.Наявність освітньої проблеми, складність та актуальність якої відповідає навчальним запитам, життєвим
потребам, інтересам та віковим особливостям учасників проекту
2.Практична, теоретична, пізнавальна значущість прогнозованих результатів.
3. Дослідницький
характер пошуку шляхів розв'язання проблеми.
4. Структурування діяльності відповідно до класичних
стадій проектування.
5.Створення умов для виявлення і розв’язання психолого-педагогічної проблеми.
6.Самодіяльний характер творчої активності.
7. Використання активних та інтерактивних форм і методів.
8. "Продуктивність" проекту.
9.Педагогічна цінність діяльності.
Типи проектів:
- Ігрові проекти
- Творчі проекти
- Інформаційні проекти
- Практико-орієнтовані проекти
-Дослідницькі проекти
Творчі
проекти
Не мають детально опрацьованої структури спільної
діяльності учасників, вона розвивається, підпорядковуючись, кінцевому
результату, прийнятій групою логіці спільної діяльності, інтересам учасників
проекту. Вони заздалегідь домовляються про заплановані результати і форму їх
представлення - рукописний журнал, колективний колаж, публікацію, сайт, відеофільм,
вечір, свято тощо. І тоді потрібні сценарій,структура, програма, макет тощо.
Ігрові проекти
Учасники беруть собі визначені ролі, обумовлені характером і
змістом проекту. Це можуть
бути як літературні персонажі, так і реально існуючі особистості, імітуються їх соціальні і ділові стосунки, які ускладнюються вигаданими учасниками ситуаціями. Ступінь творчості учнів дуже висока,
але домінуючим видом діяльності є
все-таки гра [9; 5].
Інформаційні проекти
Спрямовані на
збирання інформації про який-небудь об'єкт,
на ознайомлення учасників проекту з цією інформацією, її аналіз і узагальнення фактів.Такі проекти
потребують добре продуманої структури, можливості систематичної корекції у ході
роботи над проектом.
Практико - орієнтовані проекти
Результат діяльності учасників чітко визначено з самого
початку, він орієнтований на соціальні
інтереси учасників (документ, програма, рекомендації, проект закону, словник).Проект
потребує складання сценарію всієї діяльності його учасників з визначенням
функцій кожного з них. Особливо
важливими є хороша організація координаційної роботи у вигляді поетапних
обговорень та презентація одержаних результатів і можливих засобів їх
упровадження в практику.
Дослідницькі проекти
Потребують добре
обміркованої структури, визначеної мети, актуальності предмета дослідження для всіх учасниківсоціальної
значущості, продуманості методів. Вони повністю підпорядковані логіці
дослідження і мають відповідну структуру: визначення теми дослідження,
аргументація її актуальності, визначення предмета й об'єкта, завдань і методів, визначення методології
дослідження, висування гіпотез розв'язання проблеми і намічення шляхів її розв’язання[9; 6].
1.1.
Методика здійснення проектної діяльності
Реалізація проектної технології має організовуватися з дотриманням таких
дидактичних принципів[3; 5], як:
Ø
принцип
взаємозв’язку навчання, виховання і розвитку(розвиток інтелектуальної,
емоційно-вольової, діяльнісно-поведінкової сфери особистості; залучення до
різних видів навчально-пізнавальної діяльності з метою цілеспрямованого
розвитку загальних і спеціальних здібностей, пізнавальних інтересів та потреб у
саморозвитку та самовдосконаленні);
Ø
принцип
гуманізації (утвердження особистості учня як найвищої соціальної цінності,
найповніше розкриття його здібностей, нахилів, уподобань; задоволення
особистісних освітніх потреб);
Ø
принцип науковості (формування наукового світогляду учнів відповідно
до сучасного рівня розвитку
науки);
Ø
принцип
оптимізації (вибір та реалізація найкращого варіанту організації самостійної
навчально-пізнавальної діяльності учнів з урахуванням конкретних умов,
необхідних зусиль педагогів, учнів та їх реальних можливостей для здобуття
максимально можливих результатів за мінімально необхідних затрат часу);
Ø
принцип
мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів (створення умов, за яких
учень займає активну особистісну позицію і найбільш повно може розкритися як
суб’єкт навчально-пізнавальної діяльності) з огляду вмотивованості до її
виконання;
Ø
принцип
активності, свідомості та самостійності учнів (спонукання учнів до
цілеспрямованої самостійної навчально-пізнавальної активності; формування
потреби у здійсненні аналізу результатів власної пізнавальної діяльності;
активізація прагнення до пізнавальної самостійності).
При розгляді методу проектів як ефективного інноваційного нововведення в
освіті всі автори без винятку вказують на такі позитивні моменти його
реалізації:
§
доцільність
інтегрованості методу проектів з процесом навчання в будь-якому без винятку
освітньому закладі;
§
актуальність
для сьогодення способів організації результативної самостійної діяльності учнів
та її керованість;
§
дієвість
підходів до формування пізнавальних інтересів учнів, мотивації їх пізнавальної
активності та пізнавальної самостійності;
§
продуктивність творчої самореалізації кожної
особистості;
§
спрямованість на розвиток інтелектуальних
здібностей та фізичних можливостей вихованців, становлення їх емоційно-вольової
сфери;
§
досяжність
цілеспрямованої пізнавальної діяльності, проникнення в сутність досліджуваних
процесів (явищ);
§
можливість формування
потреби в самостійній навчально-пізнавальній діяльності;
§
установлення раціонального,
педагогічно обґрунтованого використання ІКТ;
§
забезпеченняполілогічногоспілкуванняміжучасникамипроектноїдіяльності;
§
поєднання
індивідуальних форм пізнавальної активності з груповими та колективними формами
взаємодії учасників проектної діяльності;
§
корекція процесу здійснення проектної
діяльності з метою пошуку найбільш ефективних способів отримання конкретного
(практичного) результату чи створення певного матеріального (інтелектуального)
продукту.
Визначають чотири етапи проектування[15; 24]:
ü
початковий
(розробка основних ідей, констатація вивченості проблеми, збір і аналіз даних,
обґрунтування актуальності, формулювання гіпотези (припущення, що стосується
результатів та способів їхнього досягнення);
ü
етап
розробки (передбачення виконавця (виконавців), формування груп, усвідомлення
завдань, планування діяльності, розробка змісту етапів, визначення форм і
методів керування і контролю, корекція з боку педагога);
ü
етап реалізації проекту (інтегрування й
акумулювання всієї інформації з урахуванням теми, мети; підготовка
наочно-графічного матеріалу, розробка аудіо-відео ряду проекту: контроль і
корекція проміжних результатів, співвіднесення їх з визначеною метою,
керівництво, координація роботи учнів);
ü
завершення
проекту[15; 28].
Класифікація проектів
За домінантною проектною діяльністю:
За домінантною проектною діяльністю:
- дослідницькі;
- інформаційні;
- творчі;
- ігрові;
- практичні;
- ознайомчо -орієнтовні.
За
предметно-змістовими напрямками
- монопроекти;
- міжпроектні
За терміном
виконання:
- коротко-термінові;
- довго- термінові.
За
кількістю учасників і характеромконтактів між ними:
- індивідуальні;
- групові;
- колективні;
- шкільні;
- всеукраїнські;
- міжнародні.
Щодо основних характеристик поняття
«навчальний проект», то варто вказати на різноплановість підходів до його визначення. Зокрема, Варзацька
Л.,
Кратасюк Л.[ 2;
7]вказують на те, щонавчальний проект – це форма організації занять, котрою передбачено
комплексний характер діяльності усіх його учасників з отримання освітньої продукції
за певнийпроміжок часу. Логвін В. [12; 4] у навчальному проекті вбачає спільну
навчально-пізнавальну, творчу або ігрову діяльність учнів-партнерів, яка має спільну
мету, узгоджені методи, засоби діяльності та спрямована на досягнення спільного
результату з розв’язання певної проблеми, значущої для учасників проекту. Кримський
С. [8;7] визначає навчальний проект як форму організації навчання, яка
передбачає діяльність всіх його учасників, спрямовану на отримання освітньої
продукції за певний період – від одного уроку до декількох місяців. За Єрмаковим І. Г., навчальний проект – це організаційна форма роботи, що орієнтована на засвоєння навчальної теми або навчального розділу і становить частину стандартного навчального предмета або кількох предметів[5].
В основі багатьох навчальних проектів лежать дослідницькі методи навчання.
Уся діяльність учнів зосереджується на таких етапах:
- визначення проблеми та завдань дослідження;
- висування гіпотези та її рішення;
- обговорення методів дослідження:
- проведення збору матеріалів;
- аналіз дібраних даних;
- оформлення кінцевих результатів;
- формулюванна висновків;
- визначення проблеми та завдань дослідження;
- висування гіпотези та її рішення;
- обговорення методів дослідження:
- проведення збору матеріалів;
- аналіз дібраних даних;
- оформлення кінцевих результатів;
- формулюванна висновків;
Організація проектної діяльності учнів довела, що проектування - комплексна
діяльність, якій властиві:
o
ознаки
автодидактики (учасники проектування ніби автоматично, без спеціально означеної
дидактичної задачі з боку організаторів засвоюють нові поняття, нові уявлення
про різні сфери життя, про виробничі, особисті, соціально-політичні відносини
між людьми, нове розуміння змісту тих змін, яких вимагає життя);
o
участь у проектній діяльності
ставить дітей і дорослих у позицію господаря життя, тобто проектування виступає
як принципово інша суб'єктна, а не об'єктна форма участі в
соціальній діяльності;
o проектування
– це специфічний індивідуально-творчий процес, який вимагає від кожного оригінальних нових рішень
і в той же час це процесс колективної творчості[14;12].
Таким чином, проектуванняможе стати засобомсоціального й
інтелектуально-творчогосаморозвиткувсіхсуб'єктівосвіти (учнів, учителів,
батьків), а в більшвузькомурозумінні - засобомрозвиткупроектнихздібностей.
Методикою здійснення проектної діяльності передбачено:
• вибір проблеми, обґрунтування
практичної значущості її результату (результатів);
• визначення мети й завдань,
спрямованих на поетапне її досягнення;
• визначення обсягів
навчально-пізнавальної діяльності учнів, засобів і методів досягнення мети,
предметного інтегрування;
• встановлення термінів та поетапності
реалізації проектної діяльності;
• передбачення можливих труднощів, які
відчуватимуть учні в процесі виконання завдань навчального проекту;
• прогнозування способів вмотивування
учнів до проектної діяльності;
• формулювання гіпотези, ідеї
реалізації;
• прогнозування можливих виконавців
(виконавця);
• передбачення змісту та способу
виконання ними завдань[3;7].
Організація роботи над навчальним проектом має відповідати наступним
вимогам
- проектування заздалегідь
- розробляти з урахуванням навчально- пізнавальних потреб учнів, конкретних умов, можливостей та зусиль усіх субꞌєктів майбутньої проектної діяльності;
- мати соціальну значущість для учнів та їх соціального оточення;
- містити апарат дослідження та обгрунтування;
- забезпечувати оволодіннями учнями новими знаннями, компетенціями, вміннями;
- мати практичну спрямованість;
- бути публічно представленим до початку проведення, у процесі реалізації та по завершенню проектної діяльності;
- реалізоваватися варіативно ( учні класу залучаються до виконання одного проекту, або обꞌєднавшись в декілька груп, виконують одночасно один із кількох проектів).
Механізм реалізації проектної технології
в школі складається з п'яти основних компонентів:
1.
Перша складова -
організація стимулюючого енерго-інформаційного простору (предметного,
соціокультурного, освітнього), для розвитку потенціальних можливостей дитини,
його внутрішнього світу.
2.
Друга складова -
організація різноманітних видів діяльності як умова самореалізації кожного
учня: соціально-комунікативної, суспільно-корисної, ігрової,
фізично-оздоровчої, навчально-пізнавальної, науково-дослідницької,
художньо-естетичної, туристсько-краєзнавчої, науково-технічної, декоративно-прикладної,
еколого-натуралістичної.
3.
Третя складова -
організація продуктивного спілкування як умови соціального розвитку учнів,
формування позитивної «Я-концепції». Навчити учнів спілкуватись, культурі
діалогу - клопітка та трудомістка діяльність, успіху якої сприяють перш за все
інтерактивні форми роботи, тобто ті форми та методи, які забезпечують
продуктивну реалізацію проектної технології.
4.
Четверта складова - психолого-педагогічна підтримка вирішення учнями своїх
проблем, допомога їм у самопізнанні, самооцінці, самовизначенні та
самоактуалізації. Цяскладовапотребує системного підходу. У
нашійшколіпрацюєпостійнодіючийпсихологічнийсемінар для вчителів, система
моніторингурезультативностівтіленняпроектноїтехнології в
навчально-виховнийпроцес.
5.
Остання (п'ята) складова - підвищенняпрофесійноїмайстерності,
проективноїкультурипедагогічнихкадрів. Основною рушійною силою в реалізації
кожного проекту є вчитель, якийусвідомлює свою соціальнувідповідальність,
постійнотурбується за своєособистісне та професіональнезростання[17;35].
РОЗДІЛ
2. МЕТОД ПРОЕКТІВ ЯК
ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УРОКІВ РОСІЙСЬКОЇ
МОВИ ТА ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
2.1. Особливості навчальних проектів на уроках російської мови та зарубіжної літератури.
Одна
з основних стратегій сучасного навчання
російської мови та зарубіжної
літератури полягає в умінні педагога розробляти уроки, спираючись на засадничі
проблеми шкільного курсу, що, у свою чергу, передбачає звернення до глибинних,
узагальнювальних питань. Так метод проектів дає можливість залучити учнів до
розкриття базових ідей, що становлять суть
дисципліни, і відкриває шлях до впровадження їх у життя.
Оскільки метод проектів безпосередньо пов´язаний з
реаліями сучасності,
впроваджуючи
його на уроках російської мови та
зарубіжної літератури , учитель має знаходити вихід на життєві проблеми в
конкретній навчальній темі.
Готуючись до уроку за методом проектів, учитель має чітко
усвідомлювати,
який
зміст проекту він запропонує створити учням. Проект має виходити за межі
навчального
предмета, має поєднувати його з іншими науками ( історією, етикою, художньою
культурою, правознавством, економікою тощо), мистецтвом, спиратися на загальнолюдські
цінності, тобто бути міжпредметним, надпредметним. Учитель добирає орієнтовну
назву проекту[15;25]..
Як було зазначено вище, метод проектів, маючи певну
структуру, є особистісно зорієнтованою технологією. Узагальнено алгоритм
проектування стосовно діяльності вчителя й учнів зображено в таблиці 1.
Метод проектів доречно впроваджувати на уроках розвитку мовлення, на узагальнювальних уроках з теми, а також короткотривалий проект на
будь – якому етапі уроку.
Під час використання методу, створюючи власні проекти, учні мають бути
озброєні
ґрунтовними знаннями з теми, що вивчається. Процес захисту дітьми
проектів можна
зараховувати як тематичну атестацію. Крім того, сьогодні в
загальноосвітній
школі існує тенденція зменшення кількості годин за навчальними планами на
вивчення тем за програмою. Тому захист учнями проектів можна проводити в
позаурочний час (позакласні заходи, конференції, форуми, свята тощо).[15; 27].
Алгоритм проектної діяльності
І етап. Постановка проблеми-задачі.
Діяльність учителя
1.Підводить учнів до усвідомлення проблеми, мети
діяльності.
2.Добирає орієнтовну назву проекту.
3.Дає завдання щодо форми виконання проектів.
4.Пропонує
операційні карти з розробки тематичних питань.
Діяльність учнів
1.Усвідомлюють проблему.
2. Визначають мету діяльності на
уроці.
3.Придумують варіанти назв проекту.
4.Знайомляться з операційними картами.
ІІ етап. Самостійна досліднцька робота.
Діяльність учителя
1.Організує групову дослідницьку роботу
учнів, застосовуючи активні та інтерактивні методи.
2. Стежить за індивідуальною роботою учнів.
Діяльність учнів
1.Обговорюють у групах аспекти тематичних питань.
Діяльність учителя
1. Організовує обговорення тематичних
питань, створює сприятливу психологічну атмосферу.
2. Стежить за логікою думок школярів.
3. Коригує розумову діяльність учнів,
тактовно виправляє помилки, висловлює побажання, підводить до певних висновків.
4. Формулює домашнє завдання, вказуючи
термін виконання.
Діяльність учнів
1. Висловлюють думки щодо аспектів
тематичних питань.
2. Розкривають різні погляди на
проблеми.
3. Займають певну позицію згідно зі
своїм життєвим досвідом, переконаннями, особистісними орієнтаціями.
4. Створюють мікропроект (якщо
отримали додаткове завдання).
5. Оцінюють роботу одне одного.
ІV етап. Захист проектів.
Діяльність учителя
1. Організовує захист учнями власних
проектів на уроці чи позакласному заході.
2. Організовує оцінування, виставляє
підсумкову оцінку.
Діяльність учнів
1.Створюють власні проекти, відповідно
оформлюючи.
2.Готуються до захисту проектів.
3.Беруть участь у підготовці підсумкового уроку (заходу).
2.2.Застосування
методу проектів на уроках росіської мови та зарубіжної літератури
Буквальне значення слова проект– «кинутий
наперед», тобто проект є прототипом будь-якої діяльності. Проект як навчальний
метод є одним із дидактичних засобів активізації пізнавальної діяльності,
підвищення ефективності навчально – виховного процесу. Тому я намагаюся застосовувати
його і в навчанні, і в позакласній та виховній роботі.
У своїй практиці намагаюся поєднувати традиційні та нетрадиційні методи навчання.Значну увагу приділяю методу проектів. Чому?
Вважаю, що для того , щоб учень сприймав знання як дійсно необхідні, особистісноважливі
– необхідна проблема, що виділяється з реального життя, знайома і значуща для
учня, для вирішення якої йому необхідно застосувати уже отриманні знання і
навички, а також і нові, які ще доведеться набути. «Вирішити проблему» - означає
застосувати в даному випадку необхідні знання і навички із різних галузей життя,
отримавши реальний і чуттєвий результат.
Залучення до проектних технологій розпочинаю ще в 5 -
6класах. Впевнена, якщо об’днати учнів у невеликі групи (3-5 осіб) і дати їм
одне спільне завдання, обумовивши роль кожного учня в його виконанні,
моделюється ситуація, де кожен відповідає не лише за результати власної праці,
але й що важливо, за результати всієї групи.
Роботу у 5-му
класі починаю з діагностики потенційних можливостей учнівської групи (класу),
тобто виявлення дітей, здатних до виконання необхідної діяльності і схильних до
цього, визначення кола інтересів учнів, наявності згуртованих груп. На
основі результатів діагностики визначаю
такі види творчих справ, які здатен виконати конкретний клас.
Враховуючи вік, даю завдання під час якого слабкі учні з’ясовуватимуть у сильніших незрозумілі
питання, а сильні учні зацікавлені в
тому, щоб слабкі досконало зрозуміли матеріал.
Глибо переконана, що найбільший ефект мають ті уроки, на
яких учні зроблять власні відкриття. Адже за своєю суттю людина взагалі і
дитина зокрема-творець. Тому необхідно, щоб учні не копіювали, а насамперед –
творили. Наприклад, під час вивчення твору Ч.Діккенса « Різдвяна пісня в
прозі» у 6 класі учні отримують завдання: дослідити святкування Різдва в різних
країнах світу і представити це у вигляді міні-проектів. Кожна група учнів
отримала «свію частину світу», у межах групи кожен учасник отримав свою країну. Цей проект є короткотривалим, він виконується
дітьми на одному уроці. Наприклад,
Європа: Португалія, Греція, Німеччина, Велика Британія,
Польща.
Азія: Індія, Китай, Японія.
Північна Америка: США, Мексика.
Австралія та Нова Зеландія.
Цікаво було спостерігати, як учні ввійшли у свою роль.
Розповідали ( про деякі) на мові тієї держиви, яку описували, демонстрували
слайди, на яких показано святкове дійство, навіть обмінялися подарунками, як це
роблять в багатьох країнах світу. Навіть одяг учасників проекту вказував, про
яку країну буде йти мова ( прапорець країни, емблема, епементи національного
одягу).
Зразки учнівських виступів
Європа. Велика
Британія. Різдво у Великій
Британії відначають з 596 року, коли св. Августин Кентерберійський започатквав
його святкування в цих землях. Саме звідси походить традиція прикрашати в ці
дні дерево, як і традиція Діда Мороза. На загал , Різдво є родинним святом,
коли всі збираються на традиційну різдвяну вечерю. Традиційною стравою є plum- pudding.
Польща. Польща є однією з тих країн, де
поширені колядки. Польські колядки – народні анонімні. Походять з XIVст., деякі з XVI – XVIIст. Вони мають характер
народних пісень, що робить їх особливими для сприйняття. Колядки в Польщі можна
поділити на три види: релігійні, легендарні та творчі. Наймелодійніші,
найвеличніші з них створювалися в монастирях. Це – релігійні. Легендарні базуються
на апокрифах, містять багато легенд і не є цілком достовірними... Церква не
прийняла їх, та люди люблять пісні про чудеса, відкриті небеса і тварин, які
розмовляють. Творчі колядки створювалися простими людьми, які замінювали
біблійні сцени сценами із власного життя. Так Вефлеєм став звичайним польським
селом. Мелодії в них часто веселі, танцювальні.
Німеччина. У Німеччині різдвяні свята
починаються в першу неділю різдвяного посту. Готується хрестоподібна підставка
з чотирма свічками – одна для кожного тижня посту. Діти мають спеціальну гру –
календар із 24 маленькими віконцями і кожен день відкривають одне віконце.У
переддень Різдва в цій грі відкривають останнє віконечко. Обід на саме Різдво є
дуже багатий. Основними компонентами є м’ясо, сосиски і традиційне
пиво. Традиційною солодкою стравою на Різдво є Dresdner Stollen.
Азія. Індія. Традиція святкування є
вдмінною у різних регіонах Індії. Переважно індійці прикрашають дерева манго
або бананової трави, також прикрашають свої будівлі манговим віттям та
маленькими ліхтариками. Найбільше в різдвяний час прикрашають церкви. У кожній
церкві запалюють спеціальну різдвяну свічку, яка повинна горіти протягом усього
цього періоду. Цікавим є факт: оскльки Різдво визнане державним святом, індуїстське
та мусульманське населення, яке проживає в Індії, святкує його через
влаштування салютів та бенкетів, а також вітаючи християн з їхнім релігійним
святом.
Північна Америка. США. Різдво у США – це суміш
різноманітний культур.Святкування Різдва складається з багатьох різних
елементів: колядок з Англії та Австралії, різдвяного дерева з Німеччини, Санти
з Європи і парадів з Латинської Америки. І схоже на те, що кожна родина має
свої власну унікальні традиції.
Одна з чисто
американських традицій, що збереглася в Південно-Західній Америці – це
освітлювати дорогу до своїх помешкань тисячами різдвяних вогників.В Сан –
Антоніо, штат Техас, вогні розміщено вздовж річки, де відбувається різдвяне
дійство «Лас Пасадас»- двоє молодих людей у ролях Марії та Йосипа йдуть по
основній дорозі до будиночка, стукаючи в кожні двері, доки хтось не вдчинить.
Всі співають колядки. На Гаваях прибирають пальми. У час Різва вся Америка
мерехтить вогнями, а звідусіль линуть колядки.Діти пишуть листи до Санти.
У домах сталять
ялинку, прикрашену гірляндами, роздають подарунки. Після різдвяної Служби
родина збирається до купи на обід і їдять традиційні страви – різдвяна індичка
з соусом та картоплею.А на десерт – гарбузовий пиріг, сливовий пудинг та
фруктовий торт.
Проектна технологія передбачає наявність проблеми, що вимагає інтегрованих знань і дослідницького пошуку її вирішення. Це міжпредметні проекти. Практикую у своїй роботі інтегровані та бінарні уроки. Здається, якщо інтегрований урок, то поєднання українська мова та історія, українська література, світова література, музичне чи образотворче мистецтво. Проте мені цікаво працювати з учителями інших дисциплін, зокрема з учителями іноземних мов. Так мною та вчителем англійської мови був проведений інтегрований урок у 8 класі «В.Шекспір – геніальний англійський поет і драматург епохи Відродження. Сонети В. Шекспіра». Під час ознайомлення з біграфією митця, учні мали можливість перенестися в Англію епохи Відродження, зустрітися з сучасниками митця і поспілкуватися з ними англійською мовою.На уроці також звучали сонети мовою оригіналу. Наприклад, 55 сонет Шекспіра
Проектна технологія передбачає наявність проблеми, що вимагає інтегрованих знань і дослідницького пошуку її вирішення. Це міжпредметні проекти. Практикую у своїй роботі інтегровані та бінарні уроки. Здається, якщо інтегрований урок, то поєднання українська мова та історія, українська література, світова література, музичне чи образотворче мистецтво. Проте мені цікаво працювати з учителями інших дисциплін, зокрема з учителями іноземних мов. Так мною та вчителем англійської мови був проведений інтегрований урок у 8 класі «В.Шекспір – геніальний англійський поет і драматург епохи Відродження. Сонети В. Шекспіра». Під час ознайомлення з біграфією митця, учні мали можливість перенестися в Англію епохи Відродження, зустрітися з сучасниками митця і поспілкуватися з ними англійською мовою.На уроці також звучали сонети мовою оригіналу. Наприклад, 55 сонет Шекспіра
Not marble nor the gilded monuments
Of princes shall outlive this pow'rful rhyme,
But you shall shine more bright in these contents
Than unswept stone, besmeared with sluttish time.
When wasteful war shall statues overturn,
And broils root out the work of masonry,
Nor Mars his sword nor war's quick fire shall burn
The living record of your memory.
'Gainst death and all oblivious enmity
Shall you pace forth; your praise shall still find room
Even in the eyes of all posterity
That wear this world out to the ending doom.
So, till the Judgement that yourself arise,
You live in this, and dwell in lovers' eyes.
Of princes shall outlive this pow'rful rhyme,
But you shall shine more bright in these contents
Than unswept stone, besmeared with sluttish time.
When wasteful war shall statues overturn,
And broils root out the work of masonry,
Nor Mars his sword nor war's quick fire shall burn
The living record of your memory.
'Gainst death and all oblivious enmity
Shall you pace forth; your praise shall still find room
Even in the eyes of all posterity
That wear this world out to the ending doom.
So, till the Judgement that yourself arise,
You live in this, and dwell in lovers' eyes.
Також застосовую проектні технології на уроках російської мови.
Під час вивчення теми
«Групи слів за значенням» пропоную скласти свій кросворд «Синоніми»,
«Антоніми», «Омоніми».
Як на мене, дуже
доречним є застосування методу проектів на уроках розвитку мовлення. Особливо
цікавим для учнів є такий вид роботи під час написання різних письмових робіт: «Складання діалогу за даним початком», «Складання
висловлювання за особистими спотереженнями та опорними словами», «Складання
висловлювання за запрпонованою ситуацією».
Учням заздалегідь надається завдання щодо здійснення
майбутнього проекту. Час підготовки визначається відповідно до складності роботи. За бажанням діти об’єднуються в групи або
пари. Учитель надає кожній групі (парі): «Картку– план підготовки до творчої роботи…» ( проект середньої тривалості, практико
– зорієнтований проект).
У сьомому класі цікаво був проведений урок з
використанням проектних технологій на тему: « Складання висловлювання на основі
життєвого досвіду» у формі телепрограми «Школа дизайну», де учні представили
будинки своєї мрії у стилі «Хай-тек», традиційному, у стилі 60-их років, у
казковому стилі.
Готуючи проект середньої тривалості
«Складання висловлювання за
запрпонованою ситуацією» - «Моє село» (
візитна картка нашого села), діти інтегрували знання з різних предметів:
історії, географії, музики,
краєзнавства, художньої культури. Ефективно використали уміння роботи з
комп’ютером, реалізували свої дизайнерські здібності. А використання програми Microsof tPowerPoint дало змогу
створити яскраві презентації – слайди з різними текстами, фотографіями, з
анімаційними ефектами.
Цікавою і доречною на уроках мови є
робота над проектами з вивчання окремих розділів, узагальнення певних знань,
повторення великого блоку навчального матеріалу.На різних етапах уроку в
середній ланці проектую такі прийоми, організаційні форми на матеріалі
спостережень та дослідницької праці:
·
усний журнал «Хочу все знати», «Пояснювальна скринька»,
«Лабіринт дії», «Хвилинка ерудита»;
·
підготовка карток «Завдання для товариша»;
·
конкурс опорних схем за темою;
·
складання реклами мовних одиниць та явищ.
Інформаційний індивідуальний проект
«Завдання для товариша» перетворюється на справжнє змагання. Досить часто
застосовую цей метод в 6 і 7 класах під час вивчення розділу «Морфологія».
Пропоную учням підготувати словникові, вибіркові, розподільні диктанти, тестові
завдання з теми, завдання на редагування тексту. Щоб підготувати такі види
роботи, школярі, на основі здобутих на уроці знань, повинні провести самостійне
дослідження мовного явища, дібрати приклади, систематизувати, самим виконати
завдання, запропонувати товаришеві і перевірити виконання роботи.
Упроваджую проектні
технології в позакласній роботі. Переконана, що цей метод
дозволяє вирішити не лише навчальні, але й психологічні проблеми учнів: навіть несміливі, тривожні й
неуспішні діти переборюють цей бар’єр. Підготовка та захист колективних
проектів у більшості випадків
спрямовують у річище позитивної міжособистісної взаємодії
агресивну енергію юнаків та дівчат, які
через різні причини (фінансові, фізичні вади, вади характеру) незадоволені своїм становищем у
класі і прагнуть якось виявити себе.
Проектна діяльність надає їм шанс
розбудити, розвинути та реалізувати в колективі свої особливі якості, які
матимуть цінність та визнання. Це дуже важливо для мене як учителч. Я
намагаюся створити такий мікроклімат в
учнівському колективі, щоб міг
реалізуватися і самоствердитись кожен учень.
ВИСНОВКИ
Розвиток освіти ХХІ століття
спонукає до оновлення методів та прийомів навчання, запровадження в
навчально-виховний процес проектних
технологій, сучасних концепцій та способів формування в учнів предметних та
життєвих компетенцій. Використання методу проектів сприяє зростанню
інтелектуального, культурного, духовно – морального потенціалу особистості, що
передбачено Національною доктриною розвитку освіти.
Використання різноманітних освітніх технологій є результатом творчого підходу
вчителя до справи.
Доцільно як на уроках української мови,так і в позаурочний час використовувати
метод проектів, що дозволяє урізноманітнити діяльність учнів та вчителя, а саме:
- навчає здобувати знання самостійно;
- акумулює вміння користуватися здобутими знаннями для рішення нових завдань;
- сприяє набуттю комунікативних навичок і умінь (тобто умінь працювати в різноманітних групах, виконуючи різні соціальні завдання і ролі);
- надає можливість широких людських контактів в знайомстві з різними
точками зору на одну проблему; - навчає користуватися дослідницькими методами: збирати інформацію, факти, уміти їх аналізувати з різних точок зору, висувати гіпотези, робити висновки;
- надає можливість висловлювати свої власні думки.
Метод проектів – це освітня технологія, яка націлена на придбання учнями
знань у тісному зв’язку з реальною життєвою практикою, формування в них
специфічних вмінь та навичок завдяки системній організації проблемно-орієнтованого
навчального пошуку.Проектна діяльність надає
учням шанс розбудити, розвинути та реалізувати в колективі свої особливі
якості, які матимуть цінність та визнання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий